Kategorie
Uncategorized

Muszka, a może krawat

Styl ubierania powinien być dostosowany do okoliczności, do stylu życia, do wieku. W życiu każdego współczesnego mężczyzny znajdzie się miejsce zarówno na marynarki, koszule i poszetki, jak i na t-shity, jeansy , a także na krawat czy muchę. Ważne by wiedzieć gdzie i kiedy jest miejsce na jedno i drugie.

Odwieczny dylemat:krawat czy muszka? Podpowiadamy, co wybrać na różne okazje.

Zacznijmy może od samej definicji czy jest krawat, a czy mucha.

Krawat to ozdoba męskiego lub damskiego stroju, będąca wąskim paskiem materiału wiązanym wokół szyi na kołnierzu koszuli. Współczesny krawat wywodzi się od długich, kolorowych chust lub szarf noszonych dawniej na szyi w Chorwacji.

Mucha, zwana zarówno muszką to ozdobny element ubioru noszony zazwyczaj przez mężczyzn, będący wąskim paskiem tkaniny szykownie wiązanej pod szyją.

Prawidłowa długość krawata.

Krawat nosimy zawsze do koszuli z długim rękawem. Odpowiednia długość krawata to do połowy klamry paska. Są odstępstwa od tej reguły w przypadku spodni z wysokim stanem. Jeśli spodnie mają wysoki stan, sięgający linii pępka, to krawat powinien przekraczać linie paska, ponieważ gdyby sięgał do wysokości pępka wyglądałby komicznie i nie estetycznie. Krawat jest bezpieczniejszym rozwiązaniem i pasuje do każdego rodzaju garnituru. … Pasuje zarówno do smokingu (czarna mucha), fraka (biała mucha), jak i do garnituru. W przypadku tego ostatniego mamy większą dowolność, bo do garnituru możemy założyć muchę praktycznie w każdym kolorze. Mimo to warto być ostrożnym.

Dobry krawat, to krawat jedwabny, szyty ręcznie.Kroi się go ze skosu materiału, dlatego przeszycie maszynowe ściąga materiał i powoduje, że krawat może się skręcać. Usztywniony jest- w wersji klasycznej- ścinkami wełnianymi. Oczywiście w codziennym użyciu zdecydowanie częściej są krawaty z tkanin syntetycznych. Nie zmienia to faktu, że również takich nie pierzemy w pralce, a po zdjęciu zawsze rozwiązujemy węzeł. Wzór krawata wybiera każdy z panów sam- może dzięki temu dać wyraz swojej osobowości. Należy jednak pamiętać, żeby starać się nie mieszać w stroju kratek ( na koszuli) z paskami (np. w krawacie).

Dla osób, które dopiero wdrażają się w świat męskiej elegancki noszenie muchy może wydawać się trudne. Decydując się na ten dodatek, czy to na co dzień, czy na jakąś wymagającą szczególnej oprawy okazję (np. własny ślub), faktycznie łatwo o wpadkę, zwłaszcza gdy nie mamy świadomości tego, że nie można go traktować po prostu jak substytut krawata.

Do łask wracają wzorzyste, kolorowe muchy, które dodają męskim stylizacjom smart casual wyjątkowego charakteru. Coraz większą popularnością cieszą się też muchy do garnituru na ślub czy wesele. Pastelowe czy utrzymane w jasnej, neutralnej kolorystyce perfekcyjnie uzupełniają elegancki strój pana młodego. A te w ciemniejszych barwach, z aksamitu czy jedwabiu są modnym akcentem w stylizacjach na bal czy studniówkę. Jedno jest pewne: ten elegancki dodatek sprawia, że każdy męski look staje się oryginalny, charakterystyczny i niebywale szykowny. Dopasowanie muchy do okazji i zasad dress code’u to podstawa, ale ogromne znaczenie ma też odpowiednie skomponowanie kolorów w całej stylizacji. Jeśli bazą Twojego stroju jest klasyczny, granatowy garnitur, w zależności od okoliczności możesz zestawić go z muszką w neutralnej, pastelowej lub ciemnej kolorystyce. Czarna, butelkowo-zielona czy bordowa mucha do granatowego garnituru to opcja idealna na różnego typu wieczorne przyjęcia – wesela, bale czy studniówki. Na pastelową, np. pudrowo-różową muchę do garnituru w granacie może postawić pan młody. Z kolei szara, brązowa, w odcieniach niebieskiego, w delikatny wzór będzie doskonałym wyborem w stylizacji biznesowej.

Jeśli jesteśmy przy muszce to zastanówmy się do jakiej koszuli ją nosić.

Tak naprawdę wystarczy jednak pamiętać o dwóch ważnych rzeczach:

    1. Muchę i koszulę, do której ją zakładamy powinien cechować ten sam poziom formalności. Elegancka, czarna mucha wymaga tego, aby włożyć do niej równie szykowną koszulę z odpowiednio dobranym kołnierzykiem i krytą plisą guzikową. Do codziennej muchy we wzory nie należy jednak zakładać wizytowej koszuli.

    2. Kołnierzyk koszuli powinien być ramą dla muchy. Oznacza to, że jego wyłogi powinny być na tyle długie, aby mucha w całości ich nie przykryła.

Kołnierzyków koszuli jak wiadomo jest jednak wiele i nie wszystkie mogą być noszone z muchą.

Pamiętajmy jednak,  mucha niestety nie dla każdego.

Krawat to absolutna klasyka i każdy mężczyzna powinien mieć ich w swojej szafie przynajmniej kilka. Doskonale nadaje się na każdą okazję i, co zapewne ucieszy panów o pełniejszej sylwetce, optycznie wyszczupla. Przykuwająca uwagę mucha ma z kolei opinię wygodniejszej i praktyczniejszej, bo w przeciwieństwie do krawata nie trzeba przejmować się jej niesfornymi końcami, ani wysokością wiązania. Niestety mucha optycznie poszerza twarz, dlatego osoby przy tuszy powinny raczej jej unikać. Jeśli jednak upieramy się przy tym rozwiązaniu, warto pamiętać, że im większa twarz, tym okazalsza powinna być mucha i odpowiednio szerszy kołnierz koszuli.

8 sprawdzonych sposobów, jak dobrać krawat:

1. BEZPIECZNE KLASYKI

2. KRAWAT TROCHĘ JAŚNIEJSZY LUB TROCHĘ CIEMNIEJSZY NIŻ MARYNARKA

3. KRAWAT W KOLORZE GARNITURU/MARYNARKI

4. KRAWAT NAWIĄZUJĄCY DETALEM DO GARNITURU LUB KOSZULI

5. W KOLORZE KRATY/PRĄŻKA NA KOSZULI

6. CIEMNA ZIELEŃ – KRAWATOWY CZARNY KOŃ

7. POD KOLOR BUTÓW

8. KRAWAT JAKO NAJBARDZIEJ WYRAZISTY DODATEK