Jakimi prawami rządzi się kredyt hipoteczny dla zadłużonych?

15 kwietnia 2019 Wyłącz przez admin

Z kredytem hipotecznym najczęściej ma się do czynienia w trakcie brania większej pożyczki. Ewentualnie może być to zabezpieczenie w przypadku trudnych warunków finansowych pożyczkobiorcy. Czym dokładnie jest kredyt hipoteczny i czy osoby z zadłużeniami mogą się nim zainteresować?

Kredyt hipoteczny dla zadłużonych – definicja

Formalną definicją kredytu hipotecznego dla zadłużonych jest długoterminowa pożyczka, najczęściej bankowa, w której zabezpieczeniem całej transakcji jest nieruchomość – hipoteka. Oznacza to, że instytucja pozabankowa czy bankowa, która udziela tego rodzaju kredytu otrzymuje uwarunkowane odgórnie prawo do użytkowania wieczystego danej nieruchomości na wypadek sytuacji zawartych w umowie. Najczęściej wynikiem niespłacania danej pożyczki czy kredytu jest zajęcie nieruchomości.

Zabezpieczenia kredytu hipotecznego

Co ważne, podstawowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego dla zadłużonych jest, jak sama nazwa wskazuje, hipoteka. Jednak – co niezwykle istotne z punktu widzenia osoby z problemami finansowymi – nie jedynym. Pożyczkobiorca musi także ręczyć swoimi zarobkami i majątkiem obecnym i przewiduje majątek oraz zarobki na przyszłość. To ważny element tego rodzaju transakcji finansowych.

Tymczasowymi formami zabezpieczenia (do czasu ustanowienia hipoteki, a więc do momentu, w którym instytucja pozabankowa będzie mogła korzystać z tego rodzaju zabezpieczenia przy oferowaniu pożyczki hipotecznej) zazwyczaj są:

Koszty związane z kredytem hipotecznym dla zadłużonych

A jakie koszty wiążą się z uzyskaniem kredytu hipotecznego dla zadłużonych? Całkowity koszt jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim od prowizji bankowej czy stopnia, z jakim za udział w pożyczce środków finansowych potrzebuje kredytodawca. Dalej są to koszty notarialne oraz koszty ustanowienia hipoteki. Dodatkowo mogą w grę wchodzić ubezpieczenia, choć w przypadku instytucji pozabankowych koszty te mogą być niezwykle małe.

niezwykle małe.