Pożyczka dla zadłużonych od 18 lat – jak wziąć bezpiecznie?

Pożyczka dla zadłużonych od 18 lat – jak wziąć bezpiecznie?

25 czerwca 2019 Wyłącz przez admin

Nie trudno jest pożyczyć pieniądze przez internet – wystarczy kilka minut na wypełnienie wniosku, a decyzja następuje nawet tego samego dnia. Podobnie jest w przypadku osób zadłużonych. Spełnienie odpowiednich warunków (znacznie mniej rygorystycznych niż banku) pozwala na szybkie uzyskanie gotówki. Wśród kryteriów przyznawania jest wiek. Dlaczego niektóre firmy oferują pożyczkę od momentu osiągnięcia pełnoletności, a inne wymagają ukończenia 20. lub 25. roku życia?

Pełnoletność niekoniecznie równa się dorosłość

Pełna odpowiedzialność za swoje czyny pojawia się z momentem ukończenia 18. roku życia. To czas, w którym w wielu firmach pożyczkowych można zaciągnąć pierwsze zobowiązanie. Te, które decydują się udzielać pożyczek bardzo młodym osobom doskonale zdają siebie sprawę z ryzyka, jakie jest z tym związane. Wiele młodych osób natomiast nie ma pojęcia o finansach. Raport ZBP Oszczędzanie i kredytowanie Polaków wskazuje, że 50 proc. Polaków myśli o oszczędzaniu i aż 60. proc. oszczędza, jednak w sposób bardzo nieregularny.1 Dodatkowo aż 17 proc. Polaków uważa, że ich wiedza finansowa jest mała. To z kolei szybko przyczynić się może do popełnienia błędu i zaciągnięcia zobowiązania, które przerośnie domowy budżet. Zadłużenie w tak młodym wieku pojawia się całkiem często.

Pożyczka dla zadłużonych od 18 lat – a co z dochodami?

Istotną rolę w otrzymaniu zobowiązania mimo zadłużenia jest posiadanie dochodu. Wpływy nie muszą być z tytułu umowy o pracę, ponieważ wiele firm pożyczkowych przyznaje zobowiązania studentom, którzy odbierają stypendia. Dochód jest jednak bardzo ważny, ponieważ to na jego postawie instytucja pozabankowa może określić zdolność klienta oraz ryzyko związane z udzieleniem mu zobowiązania. To kolejny powód, dlaczego wiele instytucji nie udziela pożyczki dla zadłużonych od 18 lat, a dopiero od 20 czy 25 lat. Taki wiek to często okres usamodzielnienia się, znalezienia pracy, co poprawia zdolność i sprawia, że wniosek zostaje rozpatrzony pozytywnie mimo innych posiadanych zobowiązań.