W jakich bazach sprawdzają firmy pożyczkowe?

W jakich bazach sprawdzają firmy pożyczkowe?

11 maja 2018 Wyłącz przez admin

Instytucje pozabankowe w trosce o dobro klienta oraz uatrakcyjnienie swojej oferty maksymalnie uprościły proces pożyczania pieniędzy. Większość z nich nie wymaga zaświadczeń o dochodach i ma minimalne kryteria, które bardzo łatwo spełnić. Duża liczba parabanków ma jednak wymagania względem historii płatniczej klienta. Dla swojego bezpieczeństwa większość z nich upewnia się, że klient jest godny zaufania i nie widnieje w rejestrach jako dłużnik.

Jakich narzędzi używają parabanki?

Pierwszą informację, jaką sprawdzają firmy pożyczkowe jest to, czy osoba wnioskująca o pożyczkę nie miała wcześniej problemu ze spłatą zobowiązań. Istotne są nie tylko wzięte pożyczki, ale także płacenie rat za sprzęt AGD, terminowe regulowanie płatności za media oraz rachunki za telefon czy internet. Niektóre instytucje pozabankowe pomijają fakt, że w przeszłości klient miał trudności i biorą pod uwagę obecną sytuację finansową, dając tym samym drugą szansę pożyczkobiorcy. Zatem nawet jeśli nazwisko klienta widnieje w Biurze Informacji Kredytowej, to osoba taka może ubiegać się o pożyczkę w niektórych instytucjach. Wciąż jednak wiele z nich zachowuje dystans do takich klientów i nie chętnie zatwierdza ich wnioski.

Skąd firma pożyczkowa wie, że ma do czynienia z dłużnikiem?

Oprócz upewnienia się, że klient nie miał problemów w przeszłości, firmy sprawdzają także, czy nie jest on obecnie zadłużony. Do tego celu wykorzystują informacje w Krajowym Rejestrze Dłużników. Innymi narzędziami są także BIG InfoMonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF, który prowadzony jest przez firmę windykacyjną KRUK. Niestety, niewiele osób ma świadomość tego, jak łatwo jest trafić na listę dłużników oraz jakie konsekwencje to niesie. Osoba zadłużona to taka, która posiada dług większy niż 200 złotych i zalega z jego spłatą od więcej niż 60. dni. Wystarczy niezapłacony rachunek za prąd i wzięcie pożyczki jest niemożliwe. Oczywiście z tej listy można zniknąć, ale dopiero wtedy, kiedy wszystkie zaległości zostaną uregulowane.